نام درس: علوم
موضوع: آب بر روی کره زمین
: دبستان
تعداد دانش اموزان: 36 نفر
تعداد دانش اموزان: 36 نفر
کلاس: سوم
شماره ی طرح درس: 1
نام معلم
نام معلم
وقت: 45 دقیقه صفحه: 80 تا 89
هدف کلی
آشنایی دانش اموزان با اهمیت آب در زندگی
هدف های عینی
دانستنی ها
هدف کلی
آشنایی دانش اموزان با اهمیت آب در زندگی
هدف های عینی
دانستنی ها
ـ فوايد آب را برای کره ی زمین ذکر کنند
ـ انواع شکل هایی که آب پس از بارندگی ممکن است پیدا کند را نام ببرند
ـ چگونگی تشکیل ابر را بیان کنند
ـ دليل لزوم تصفیه آب و مراحل آن را شرح دهند
مهارت ها
ـ با انجام آزمایشی، چگونگی تشکیل مخازن آب زیرزمینی را نشان دهند
ـ چرخه آب را تفسیر کنند
ـ يک دستگاه تصفیه آب بسازند
نگرش ها
ـ به اهمیت و لزوم پاکیزه نگه داشتن آب اشاره کنند
ـ درعمل در مصرف آب صرفه جویی کنند
ـ در هنگام انجام آزمایشات با همدیگر همکاری کنند
رفتار ورودی
دانش اموزان در کلاس دوم درباره ی آب اطلاعاتی دارند از قبیل: شکل های مختلف آب را می شناسند. و این که از آب استفاده های زیادی می شود و باید در مصرف آب صرفه جویی کرد
روش تدریس
روش پرسش و پاسخ، روش بحث گروهی و ایفای نقش و روش سخنرانی
رسانه ها و مواد آموزشی
کتاب درسی ـ تخته ـ کتاب راهنمای معلم، لوحه های کمک آموزشی، لوحه چرخه آب، وسایل آزمایش انواع خاک و قوطی
مدل کلاس
V شکل 6 نفره
نحوه مقابل و گروه بندی
تعامل دوسویه، با استفاده از سه حالت آب دانش آموزان را به سه گروه تبدیل می کنیم
مفاهیم کلید(تعمیم ها
علت تشکیل ابر بخار آب در هواست. آب همه چاه ها قابل خوردن نیستند. آب آشامیدنی را قبل از مصرف باید تصفیه کرد
مراحل تدریس
الف) مرحله ی آمادگی و ایجاد انگیزه
معلم پس از سلام و احوالپرسی و گروهبندی دانش اموزان لیوان آب را به شاگردان می دهد و از آن ها می خواهد که آن را بنوشند سپس لوحه هایی مربوط به آب را به آن ها نشان می دهد. و آن ها را برای درس آماده می کند
ب) ارزشیابی تشخیصی
ـ انواع حالت های آب را نام ببرید
ـ چر باید آ ب را قبل از مصرف، تصفیه کرد؟
ـ در زندگی چه استفاده هایی از آب می شود؟
ـ آیا در زیر زمین هم آب وجود دارد؟
ج) ارائه درس
فعالیت معلم و فعاليت دانش آموزان
معلم لوحه به دانش آموز نشان می دهد
شاگرد به لوحه نگاه می کند
معلم با توجه به لوحه سوال می پرسد
دانش آموز جواب می دهد
معلم صحبت می کند
دانش آموزان گوش می کنند
معلم وسایل آزمایش می آورد
دانش آموزان آزمایش انجام می دهند
معلم از چرخه آب می پرسد
دانش آموزان آن را تفسیر می کنند
معلم علت این که چرا باید آب پاکیزه باشد را می پرسد
دانش آموزان جواب را با مشورت همدیگر می گویند
د) ارشیابی تکوینی
تصویر عنوانی
ـ بچه ها در این تصویر چه چیزی می بینید؟
ـ آب در روی زمین چه اهمیتی دارد؟
ـ آبی که از کوهها سرچشمه می گیرد سرانجام به کجا می رسد؟
شروع درس
ـ به این تصویر نگاه کنید چرا بدون آب نمی توان زنده ماند؟
ـ آب پس از این که بخار شد چه اتفاقی برایش می افتد؟
ـ آب در روی زمین چه فوایدی دارد؟
حین فعالیت های کتاب و کارگروهی
ـ رود چگونه تشکیل می شود؟
ـ آیا عمق همه ی چاه های آب یکسان است؟
ـ آیا اگر چندین بار از آب چاه برداریم آب اندازه ی اولیه بر می گردد؟
هـ ) جمع بندی و نتیجه گیری
در پایان درس دانش اموزان با حالت های مختلف آ ب آشنا می شوند و هم چنین چگونگی تشکیل رود را می آموزند. می توانند چرخه آب را تفسیر کنند و هم چنین می توانند یک دستگاه کوچک تصفیه آب بسازند
و) ارزشیابی پایانی
ـ انواع حالت های آب را نام ببرید؟
ـ رود چگونه تشکیل می شود؟
ـ چرا باید آب را قبل از مصرف تصفیه کرد؟
ـ آیا می توان بدون آب به زندگی ادامه داد؟
ز) تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
از دانش آموزان می خواهیم که برای جلسه بعد راههایی را که می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد را نام ببرند و بنویسند
ـ انواع شکل هایی که آب پس از بارندگی ممکن است پیدا کند را نام ببرند
ـ چگونگی تشکیل ابر را بیان کنند
ـ دليل لزوم تصفیه آب و مراحل آن را شرح دهند
مهارت ها
ـ با انجام آزمایشی، چگونگی تشکیل مخازن آب زیرزمینی را نشان دهند
ـ چرخه آب را تفسیر کنند
ـ يک دستگاه تصفیه آب بسازند
نگرش ها
ـ به اهمیت و لزوم پاکیزه نگه داشتن آب اشاره کنند
ـ درعمل در مصرف آب صرفه جویی کنند
ـ در هنگام انجام آزمایشات با همدیگر همکاری کنند
رفتار ورودی
دانش اموزان در کلاس دوم درباره ی آب اطلاعاتی دارند از قبیل: شکل های مختلف آب را می شناسند. و این که از آب استفاده های زیادی می شود و باید در مصرف آب صرفه جویی کرد
روش تدریس
روش پرسش و پاسخ، روش بحث گروهی و ایفای نقش و روش سخنرانی
رسانه ها و مواد آموزشی
کتاب درسی ـ تخته ـ کتاب راهنمای معلم، لوحه های کمک آموزشی، لوحه چرخه آب، وسایل آزمایش انواع خاک و قوطی
مدل کلاس
V شکل 6 نفره
نحوه مقابل و گروه بندی
تعامل دوسویه، با استفاده از سه حالت آب دانش آموزان را به سه گروه تبدیل می کنیم
مفاهیم کلید(تعمیم ها
علت تشکیل ابر بخار آب در هواست. آب همه چاه ها قابل خوردن نیستند. آب آشامیدنی را قبل از مصرف باید تصفیه کرد
مراحل تدریس
الف) مرحله ی آمادگی و ایجاد انگیزه
معلم پس از سلام و احوالپرسی و گروهبندی دانش اموزان لیوان آب را به شاگردان می دهد و از آن ها می خواهد که آن را بنوشند سپس لوحه هایی مربوط به آب را به آن ها نشان می دهد. و آن ها را برای درس آماده می کند
ب) ارزشیابی تشخیصی
ـ انواع حالت های آب را نام ببرید
ـ چر باید آ ب را قبل از مصرف، تصفیه کرد؟
ـ در زندگی چه استفاده هایی از آب می شود؟
ـ آیا در زیر زمین هم آب وجود دارد؟
ج) ارائه درس
فعالیت معلم و فعاليت دانش آموزان
معلم لوحه به دانش آموز نشان می دهد
شاگرد به لوحه نگاه می کند
معلم با توجه به لوحه سوال می پرسد
دانش آموز جواب می دهد
معلم صحبت می کند
دانش آموزان گوش می کنند
معلم وسایل آزمایش می آورد
دانش آموزان آزمایش انجام می دهند
معلم از چرخه آب می پرسد
دانش آموزان آن را تفسیر می کنند
معلم علت این که چرا باید آب پاکیزه باشد را می پرسد
دانش آموزان جواب را با مشورت همدیگر می گویند
د) ارشیابی تکوینی
تصویر عنوانی
ـ بچه ها در این تصویر چه چیزی می بینید؟
ـ آب در روی زمین چه اهمیتی دارد؟
ـ آبی که از کوهها سرچشمه می گیرد سرانجام به کجا می رسد؟
شروع درس
ـ به این تصویر نگاه کنید چرا بدون آب نمی توان زنده ماند؟
ـ آب پس از این که بخار شد چه اتفاقی برایش می افتد؟
ـ آب در روی زمین چه فوایدی دارد؟
حین فعالیت های کتاب و کارگروهی
ـ رود چگونه تشکیل می شود؟
ـ آیا عمق همه ی چاه های آب یکسان است؟
ـ آیا اگر چندین بار از آب چاه برداریم آب اندازه ی اولیه بر می گردد؟
هـ ) جمع بندی و نتیجه گیری
در پایان درس دانش اموزان با حالت های مختلف آ ب آشنا می شوند و هم چنین چگونگی تشکیل رود را می آموزند. می توانند چرخه آب را تفسیر کنند و هم چنین می توانند یک دستگاه کوچک تصفیه آب بسازند
و) ارزشیابی پایانی
ـ انواع حالت های آب را نام ببرید؟
ـ رود چگونه تشکیل می شود؟
ـ چرا باید آب را قبل از مصرف تصفیه کرد؟
ـ آیا می توان بدون آب به زندگی ادامه داد؟
ز) تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی
از دانش آموزان می خواهیم که برای جلسه بعد راههایی را که می توان در مصرف آب صرفه جویی کرد را نام ببرند و بنویسند
هیچ نظری موجود نیست:
ارسال یک نظر